נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

מה זה זומיז ומתי זה קורה?

זומיז

האם נתקלתם אצל כלבכם בהתפרצות אנרגיה בלתי מוסברת, האם הכלב שלכם נראה כאילו הוא תחת התקפת אמוק ולא ברור מה קרה לו? יכול מאד להיות שהכלב שלכם חווה זומיז (zoomies). אז מה היא החוויה הזאת, מהו המונח הזה והאם הכלב שלי בסכנה?

 

מה זה זומיז

זומיז (zoomies) הוא כינוי לתופעה המתפרצת אצל כלבים בהם משתחררת כמות אנרגיה גדולה מאד אצל הכלב. תופעה זאת מתפרצת ומוצאת ביטוי בהתנהגויות קיצוניות לכאורה של הכלב. התנהגויות אלו באות ליידי ביטוי בריצות הלוך חזור או בריצה של הכלב סביב עצמו במעגלים.

למרות האופן שבו הדברים נראים למתבונן מן הצד, אין כאן איזושהי התנהגות העלולה להתפרש כמסוכנת, הכלב נמצא במעין התקף נירוטי והוא מרוכז בעצמו. בארצות הברית הביטוי המקצועי לתופעה זאת הוא FRAPs והוא בא לציין כאמור התפרצות של פרצי אנרגיה בלתי מבוקרים אצל כלבים.

זומיז

מהי קבוצת הסיכון?

קבוצת הסיכון המובהקת של תופעת ה זומיז (zoomies) היא ללא ספק בקרב גורים של זני כלבים המוגדרים בגודלם כבינוניים וגדולים, אולם לא מן הנמנע שתופעה כזאת תתפרץ אצל זנים הנחשבים קטנים יותר. העובדה שתופעה זאת מתפרצת בעיקר אצל גורים היא בהעדר ויסות אנרגטי המתפרץ לעיתים לאחר יום ארוך בבית או מסיבות שלא תמיד ניתן להצביע עליהן.

תופעת הזומיז אינה ייחודית רק לגורים, ויכולה להופיע גם אצל כלבים בוגרים יותר, אולם מחקרים מראים שככל שגיל הכלב עולה, כך ישנה ירידה בהתפרצות התופעה בקרב כלבים מבוגרים יותר. אצל כלבים בשליש האחרון לחייהם התופעה כמעט ואיננה קיימת.

 

למה זה קורה

ההסבר לתופעה הזאת נעוצה בכך שמצבורי אנרגיה מתאספים אצל כלבים, בעיקר בגיל צעיר והם מחפשים פורקן מידי לעוצמת האנרגיות העצורות שבהם. כלבים רבים אשר נמצאים ימים שלמים סגורים בבית ומגיעים למצב שהם לפתע משוחררים בחלל פתוח, בין אם זה בגינה ציבורית או במהלך טיול מחוץ לעיר, הם נותנים דרור לפרץ האנרגיה הזה להשתחרר ועל ידי כך למעשה הם מפרקים את העוצמות הללו.

לחץ נפשי יכול גם הוא להביא לפרץ של זומיז (zoomies) למשל לאחר שטיפה באמבטיה שעלולה להכניס בעיקר גורים למצב של לחץ ריגשי המשתחרר בבת אחת עם סיום פעולת המקלחת.

זומיז

האם זה מסוכן

תופעת ה זומיז (zoomies) איננה מסוכנת, ואף נתפסת כחיובית ומועילה. למתבונן מהצד ישנה הרגשה כאילו הכלב נמצא באיבוד שליטה ועלול לתקוף מישהו, אולם בפועל הכלב רק משחרר את האנרגיות שבו, מייד עם סיום ההתפרצות הרגשית והאנרגטית הזאת, הכלב לרוב יחוש טוב ויהיה במצב רוח מעודד ומרומם.

 

סיכום

תופעת ה זומיז (zoomies) היא תופעה אשר מוצאת ביטוי בעשרים השנים האחרונות, אין כאן צורך להזהיר את האנשים מפניה, מפני שכל מהותה הוא שחרור אנרגיה של הכלב, לאחר שזה התבצע, קיבלנו כלב רגוע ומאושר.

זומיז

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא חתולים